Kes me oleme?

Ridamus on mittetulundusühinguna registreeritud organisatsioon, mis on endale ülesandeks võtnud astronoomia ning sellega seotud teadusharude populariseerimise eelkõige Põhja-Eestis.

Meie PDF-formaadis põhikirja saab vaadata/alla laadida siit.

Juba mõnda aega on Tallinnas ja selle ümbruses tegutseva astronoomiahuviliste organisatsiooni loomine antud teadusharu vastu huvi tundvate inimeste seas arutlusel olnud. Mitteformaalselt on enamik Ridamuse liikmeid regulaarselt koos käinud alates 2002. aasta sügisest ning uusimate astronoomiauudiste ning astronoomia populariseerimise teemadel mõtteid vahetanud.

Nimi Ridamus inspireeris ühenduse liikmeks olevat heliloojat Urmas Sisaskit, kes on meie hümni autor. Ühenduse logol on kujutatud eesti rahvataevast pärit Ridamuse tähtkuju.

2003. aasta keskpaigast hakati juba Ridamuse nime all korraldama astronoomia populariseerimiseks avalikke vaatlusi, millel on olnud küllaltki kõrge külastatavus. Vahemikus 31. mai 2003 kuni 1. aprill 2004 toimunud avalike vaatluste statistika põhjal on ühel õhtul keskmiselt kohal käinud umbkaudu 130 inimest.

Üritustel ei ole piirdutud ainult taevakehade visuaalse vaatlemisega - näiteks 2003. aasta mais aset leidnud osalise päikesevarjutuse ajal mõõtsid Ridamuse liikmed vaatluspaigas valgustatust ja õhutemperatuuri. Katse tulemused avaldati ajakirja Horisont 2003. aasta juulikuu numbris (lk 4). Katse tulemustest kirjutasid ka Eesti Päevaleht ja SL Õhtuleht.

Lisaks vaatlustele oleme "astronoomiapisikut" levitanud ka avalikel loengutel - 2003. aasta augustis Marsi vastasseisu ajal Tallinna Tähetornis toimunud vaatlustel oli kohaletulnutel võimalik kuulata nelja erinevat ettekannet meie naaberplaneediga seonduvatel teemadel. Nelja päeva jooksul käis tornist läbi vähemalt 760 külastajat.

Täieliku ülevaate Ridamuse poolt korraldatud avalikest vaatlustest saab vastavateemaliselt leheküljelt.

1. jaanuari 2018 seisuga on Ridamusel 12 liiget, lisaks sellele on meie tegevuses kaasa löönud mitmeid, keda veel ametlikult liikmeks pole võetud. Mitmed Ridamuse liikmed on tuntud astronoomi ja astronoomia populariseerija Peep Kalvi (25.11.1934 - 1.1.2002) eestvedamisel toiminud Tallinna Tähetorni astronoomiaringi kasvandikud. Oleme alati huvitatud ka oma liikmeskonna laiendamisest - inimestel, kellel on tõsine soov ja tahtmine astronoomiaga või selle populariseerimisega tegeleda, palume meiega ühendust võtta.

Soovi korral oleme alati valmis korraldama loenguid ja/või vaatlusõhtuid erinevatele kollektiividele (koolid, huviringid, seltsiõhtud jne). Huvi korral palume meiega kontakteeruda.

Selget taevast,

Ridamus