Marsi-vaatlused Tallinna Tähetornis augustis 2003

Augusti lõpus leidis aset Marsi suur vastasseis Maaga. Et ka tavainimesel oleks võimalik Marssi vaadelda, korraldas astronoomiahuviliste ühendus Ridamus selge taevaga öödel Tallinna Tähetornis avalikke vaatlusi. Oodatud olid kõik astronoomiast huvituvad inimesed, kes soovisid näha Marssi läbi Tallinna suurima teleskoobi.

Marsi vastasseisud (olukorrad, kus Maa ja Mars on samal pool Päikest, lähestikku) toimuvad umbkaudu iga 620 päeva tagant. Marsi ja Maa orbiidid on elliptiliselt välja venitatud ja vastasseisud ei ole kaugeltki ühesugused. 27. augustil aset leidnud vastasseis oli inimkonna teadliku ajaloo vältel suurim ehk siis Marsi ja Maa vaheline kaugus oli väikseim. Täppisteaduslikud arvutused näitavad, et nii lähedal kui 27. augustil ei ole Marss Maale viimase 60 000 aasta jooksul olnud (http://www.space.com/spacewatch/where_is_mars.html).

Tallinna Tähetorn ja astronoomiahuviliste ühendus Ridamus kutsusid kõiki sellest ajaloolisest sündmusest osa saama Tallinna Tähetorni. Marss oli 27. augustil meist ainult 55 miljoni kilomeetri ehk siis 186 valgussekundi kaugusel. Planeedi vaatlemiseks oli kasutada nii Tallinna Tähetorni suur teleskoop kui ka mitmed väiksemad suurendustorud. Lisaks sellele oli võimalik kuulata erinevaid Marsi-teemalisi ettekandeid (fakte Marsist, vee jälgedest Marsil, elu võimalikkusest Marsil, Marsiga seonduvast UFOloogiast jne). Külastajatele rääkisid kosmilistest asjadest ka helilooja Urmas Sisask ja filosoof Enn Kasak.

Vaatlused toimusid 26. kuni 29. augustini. Ettekanded algasid kella 23.00-st.