Veenuse üleminek '04 (VT2004)

vt2004logo
Veenuse üleminekuks nimetatakse sellist olukorda, kus Veenus Maa pealt vaadatuna üle päikeseketta liigub. Maa ja Veenuse orbiitide iseärasuste tõttu on see väga harvaesinev astronoomiline sündmus. Alates teleskoobi leiutamisest on üleminek toimunud kõigest kuus korda (aastatel 1631, 1639, 1761, 1769, 1874 ja 1882).

Eelmist, 1882. aasta aset leidnud Veenuse üleminekut vaatles teiste hulgas ka USA astronoom David Peck Todd, kes sündmuse 147-le fotoplaadile jäädvustas. Vahepeal üle saja aasta unustusehõlma vajunud materjalid leiti hiljuti uuesti üles ning monteeriti tänapäeva digitaaltehnoloogia abiga filmiklipiks. Lähemalt võib sellest lugeda astronoomiaajakirja Sky and Telescope artiklist, kust "videot" ka Quicktime-formaadis alla laadida ja vaadata saab.

Järgmine Veenuse üleminek toimub aga 8. juunil ning see on Eestis hästi vaadeldav. Sündmus algab Eesti suveaja järgi kell 08:03 ning lõpeb 14:26. Ülemineku vaatlemine ei nõua kallist erivarustust - hakkama saab ka suhteliselt lihtsate ja käepäraste vahenditega. Sellegipoolest on väga oluline ohutusnõuete jälgimine!

Ohutusnõuded

Vaatluskohast hoolimata tuleb silmas pidada et päike on eredaim objekt taevas - Veenuse ülemineku vaatlusel tuleb kindlasti silmas pidada ohutusnõudeid! Eriti hoolikalt tuleb meeles pidada järgmist:

  • Ärge kunagi vaadake Päikest ilma vastava filtrita, päikeseprillidest on vähe.
  • Ilma teleskoobi, pikksilma, binokli või muu optilise seadme objektiivi katva filtrita Päikese vaatamine võib pöördumatult kahjustada teie silmi.

Kokkuvõtlikult - igal juhul peab ülemineku vaatlemisel kasutama filtrit mis Päikeselt tulevat valgust nõrgendaks.

Filtri tegemiseks on kindlasti sobivaim selleks otstarbeks mõeldud spetsiaalkile, mida saab osta näiteks http://www.teleskoop.com'ist. Samas võib loomulikult katsetada ka näiteks 3,5" flopi sisu, poolläbipaistva cd-plaadi, ilmutatud fotoplaadi/filmiga või tahmaklaasiga. Oluline on ka see, et pikksilma, binokli või muu optilise riista jaoks filtri tegemisel tuleb see paigutada objektiivi (ehk siis avause, kust valgus aparaati siseneb), mitte okulaari (vaateava) ette.

Veenuse ülemineku teemaline CDROM

Astronoomiahuviliste ühendus Ridamus oli Euroopa Lõunaobservatooriumi (ESO) VT2004 kampaania Eesti rahvuslik esindus ning koordineeris vastavateemaliste ürituste organiseerimist Eestis. Samuti tõlgiti ESO teol eesti keelde suur osa VT2004 infomaterjalidest. Kogutud materjali alusel valmistati VT2004 teemaline CDROM. Huvilistel on võimalik seda CD'd jätkuvalt hankida, selleks palume meiega kontakteeruda.

Lisainfo

Eesti keeles

Inglise keeles